niedziela, 24 stycznia 2016

Czy Twój dom też jest czadowy?

Mróz szaleje w najlepsze... W domach rozpalamy kominki. W łazienkach zakrywamy kratki wentylacyjne żeby nie wiało. Okna też uszczelniamy, w końcu tak dużo płacimy za dostarczanie ciepła do kaloryferów... Dzięki temu nasz dom staje się czadowy, a raczej czadowo niebezpieczny!

Czad to potoczna nazwa tlenku węgla i doskonale do niego pasuje. Ten gaz jest na prawdę czadowy! Nie czuć go, nie widać, bardzo szybko wypiera z naszego organizmu tlen (wiąże się z hemoglobiną 256 razy szybciej) doprowadzając do niedotlenienia i fantastycznie usypia... Tylko z tego czadowego snu nie zawsze da się obudzić!

Skąd czad w naszych domach? Z niepełnego spalania drewna, gazu, oleju, benzyny - czyli tych materiałów którymi ogrzewamy nasze domy! To niepełne spalanie spowodowane jest brakiem dopływu powietrza do urządzenia takich jak piec w kotłowni lub w kuchni, piecyk gazowy w  łazience, w wyniku zanieczyszczenia czy zużycia palnika gazowego, czy zbyt wczesnego zamknięcia paleniska pieca. Czad powstaje również w czasie pożaru.

Co zrobić, żeby nasz dom nie był czadowy? Przede wszystkim należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca oraz swobodny odpływ spalin. Pamiętać musimy o regularnym sprawdzeniu prawidłowego działania urządzeń grzewczych, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych.

Jak rozpoznać, że doszło do zatrucia czadem? W zależności od stężenia czadu w pomieszczeniu oraz od czasu przebywania w tym miejscu poszkodowanych występują różne objawy.
Początkowo są to:
 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • osłabienie
Następnie:
 • senność
 • utrata przytomności
 • zatrzymanie krążenia
Co zrobić gdy podejrzewamy u poszkodowanego zatrucie czadem?
 1. Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie!
 2. Otwórz wszystkie możliwe okna i drzwi w pomieszczeniu Wynieś poszkodowanego z miejsca w którym się znajduje.
 3. Oceń stan poszkodowanego.
 4. Wezwij pomoc.
 5. Jeżeli jest to konieczne - rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej. 

2 komentarze:

 1. Czad jest niebezpieczny, praktycznie niewyczuwalny i bardzo groźny. Trzeba dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń aby była sprawna i funkcjonalna. Wartościowy wpis, może zachęci kogoś do sprawdzenia wentylacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto kupić czujnik czadu, drogi nie jest a może uratować życie.

  OdpowiedzUsuń