sobota, 14 listopada 2015

Cukrzyca i dzieci...

Są takie same jak inne dzieci. Mają takie same marzenia. Biegają, chodzą na balet, grają w piłkę nożną, jeżdżą na nartach, rolkach czy sankach. Lubią rysować, dokuczać, przytulać się. W ich plecakach obok piórnika i pojemnika z drugim śniadaniem znaleźć można glukometr i pen z insuliną. Niektórzy, przy pasku spodni mają pompę insulinową, a ich małe paluszki są pokłute igłami. O kim mowa? O dzieciakach chorych na cukrzycę typu 1.

Ponieważ w naszym społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele nieprawdziwych opinii na temat cukrzycy, a materiał wyemitowany w TVP w programie "Pytanie na śniadanie" wzbudził poruszenie wśród rodziców chorujących dzieciaków pozwólcie, że w Światowym Dniu Cukrzycy po raz kolejny, wraz z tatą Niny opowiemy Wam o tej chorobie.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną. Najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży oraz osób do 30 roku życia. Nie jest związana ze złą dietą i jedzeniem słodyczy (ile razy słyszeliście lub sami mówiliście - nie jedz tyle słodkiego, bo zachorujesz na cukrzycę?). 

Skoro nie zła dieta i słodycze, to co?
W trzustce znajdują się komórki β i to one produkują insulinę - hormon niezbędny do prawidłowego metabolizmu cukru (węglowodanów). Komórki β są niszczone przez organizm chorego, a co za tym idzie pojawia się znaczny niedobór insuliny. W krwi jest wysokie stężenie cukru ale komórki (one cukru potrzebują do życia), których nie pobudza insulina nie pobierają cukru z tej krwi. Dodatkowo wątroba uwalnia zmagazynowaną glukozę - bo skoro komórkom jej brakuje to trzeba je wspomóc. W ten sposób poziom cukru w organizmie rośnie.

Cukrzycę da się wyleczyć?
Jak już wcześniej wspomniałam cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną i wymaga podawania insuliny przez całe życie. Tylko w ten sposób można utrzymywać prawidłowy metabolizm cukru w organizmie. Chory na cukrzycę typu 1 musi mierzyć poziom cukru za pomocą glukometru nawet 10-15 razy na dobę. Także w nocy. Niestety chorzy na cukrzycę typu 1 narażeni są na epizody nagłego spadku cukru, więc samokontrola jest bardzo ważna. Wielu chorujących do podawania insuliny używa pompy insulinowej. Urządzenie to ma za zadanie zastąpić chorą trzustkę. Chory musi jednak stale obserwować swój stan, bo to on decyduje o podaży insuliny przez pompę.

A odpowiednia dieta?
Nie ma diety cukrzycowej. Chorzy na cukrzycę typu 1 powinni odżywiać się, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia - tak jak odżywiać powinien się każdy z nas. Muszą jednak liczyć węglowodany, białka i tłuszcze i podawać odpowiednią dawkę insuliny. 

Wysiłek fizyczny?
Odpowiedni wysiłek fizyczny jest bardzo wskazany w cukrzycy. Wymaga jednak od choregi dużej samodyscypliny. 

Dzieci chore na cukrzycę typu 1 poza chorobą nie różnią się niczym od swoich zdrowych rówieśników. Mogą i powinny chodzić do przedszkola i szkoły oraz brać udział we wszystkich zajęciach. Dzieci z cukrzycą typu 1 doskonale wiedzą jak mają sobie zmierzyć cukier czy podać insulinę. Te starsze często nie potrzebują pomocy dorosłych! Potrzebują tylko zrozumienia, tolerancji i... wiedzy! Wiedzy o tym czym jest ich choroba!

Niestety choroba ta wiąże się z różnymi powikłaniami. Podanie zbyt dużej dawki insuliny, opóźniony posiłek, zbyt długi, nieskontrolowany wysiłek fizyczny mogą doprowadzić do nagłego spadku cukru - hipoglikemii. W takiej sytuacji cukrzycy niejednokrotnie traktowani byli jak osoby pod wpływem alkoholu. 
Jakie są objawy hipoglikemii oraz jak pomóc cukrzykowi pisaliśmy TUTAJ

 

3 komentarze:

  1. <3 dziękuję :-* mama słodkiej Majki

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za zainteresowanie i za szersze opisanie naszego problemu. Pytanie na Śniadanie zaprezentowało cukrzycę jako błahą chorobę z błahą przyczyną- niejedzeniem śniadań. Żenada i kiepski przekaz dla laika.... w środowisku opiekunów dzieci chorych na cukrzycę zawrzało o czym świadczyły nasze wpisy.Cieszę się, że Pani zauważyła nasz "apel".

    OdpowiedzUsuń
  3. ...to jest cala prawda o naszej chorobie...dziękujemy bardzo ! mama i slodka Zuzia pozdrawia:*

    OdpowiedzUsuń