wtorek, 13 października 2015

Ratownik Medyczny... Kto to?

W jednej z rozgłośni radiowych od rana mówią, że dziś jest dzień garnituru. W sumie coś w tym jest
bo my też mamy swoje "garniturki" i choć nie są one w klasycznych kolorach, również bardzo dobrze się w nich prezentujemy. Mało kto jednak wie, że będący na dyżurze Tata Dzieciaków obchodzi dziś swoje święto. 13 października został ustanowiony w naszym kraju Dniem Ratownictwa Medycznego. Choć często nazywani jesteśmy sanitariuszami - no bo skoro nie lekarz, ani nie pielęgniarka to kto - nie jesteśmy nimi. Kim w takim razie jest Ratownik Medyczny? Czym się zajmuje?

Oto jak nas widzicie.

Ratownik medyczny to...
"Dla mnie ratownik medyczny - osoba która pracuje w szpitalu, przychodni, centrum ratownictwa medycznego, TOPR, GOPR".

Jeździ karetką...
"Ratownik Medyczny to ktoś kto jeździ karetką i jest pierwszym kontaktem chorego z profesjonalną służbą medyczną".

Ratuje...

"Ratownik Medyczny to ktoś, kto zabezpieczy Twoje zdrowie lub uratuje życie, zanim znajdziesz się w szpitalu".

Uczy...
"Ratownik medyczny to osoba do której mam ogromny szacunek, ponieważ był przy mojej siostrze przy pierwszym ataku padaczki i nauczył jak sobie radzić w takiej sytuacji".

Nie wybiera...
"Jest osobą, która bez względu na pochodzenie, kolor skóry, stan osoby czy jej wygląd udzieli wsparcia lub odpowiedniej fachowej pomocy w razie gdy taki człowiek jej potrzebuje".

Zachowuje zimną krew...
"(...) Ratownik medyczny to człowiek, który w całym bałaganie jaki zwykle towarzyszy "wizycie" karetki zachowuje zimną krew i trzyma w ryzach niepokornych pacjentów. Musi odznaczać się stanowczością, odwagą, a jednocześnie wyczuciem kiedy pogłaskać, a kiedy pokrzyczeć(...)".

Trzyma za rękę...
"(...)To pan trzymający za rękę moją umierającą babcię i tłumaczący cierpliwie jak dziecku że musi zgodzić się na szpital (..)".

Praca to jego pasja...
"Zawód dla odważnych, pełnych empatii dla drugiego człowieka. To nie jest przypadkowy wybór. To misja. Przypadkowi odchodzą."

Jest niedoceniany...
"(...)Myślę, że ratownik medyczny to także osoba niedoceniana, a przecież większość uratowanych ludzi to właśnie ratownikom zawdzięcza życie".

Jest rodzicem...
"Latownik medycny to mama i tata Amelki". 


"(...)Taki anioł stróż który w potrzebie pomoże. Uratuje życie".


Ratownik Medyczny to osoba, która pracę znajduje w wielu miejscach. Przede wszystkim jesteśmy członkami Zespołów Ratownictwa Medycznego, pracujemy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, w zespołach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w Oddziałach  Intensywnej Opieki Medycznej. Jesteśmy członkami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Ochotniczych Straży Pożarnych. Wielu z nas pracuje również w Państwowej Straży Pożarnej. Nie jesteśmy sanitariuszami. Skończyliśmy studia wyższe lub szkoły policealne. Stale się kształcimy. Wykonujemy medyczne czynności ratunkowe. Podajemy samodzielnie (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem) leki. Uczymy. Dla wielu z nas to, co robimy jest ogromną pasją. Jesteśmy tam, gdzie ktoś z Was potrzebuje pomocy... Ratujemy ludzkie życie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz