wtorek, 28 lipca 2015

Hej w góry, góry!

Tydzień. Tyle pozostało do naszego tegorocznego wakacyjnego wyjazdu. Po zeszłorocznych mazurskich przygodach, tym razem postanowiliśmy postawić na górskie wędrówki. Starszy Dzieciak pierwsze górskie kroki stawiał na szlakach tatrzańskich dolinek trzy lata temu. Młodszy pokonywał te same trasy albo w wózku, albo w nosidle - na plecach taty. 

Wybierając się w góry, nawet te najniższe, przede wszystkim planuj. Pamiętaj żeby trudność trasy i jej długość dobierać pod kątem umiejętności najmłodszego wędrowca. Jeżeli na wędrówkę wybierasz się z przedszkolakiem czas przejścia, pokazany na mapie musisz podwoić. Skąd czerpać informacje na temat szlaków? Po pierwsze przewodniki, po drugie mapy, po trzecie internet. Na wielu forach dotyczących turystyki górskiej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeśli chodzi o dzieciaki polecam facebookowy profil Góry z dzieckiem, gdzie znajdziesz wiele porad dotyczących tras, sprzętu czy zabezpieczeń. 

Wycieczka zaplanowana? Czas na pakowanie plecaka. Wybierając się na wędrówkę z dziećmi musimy pamiętać o wielu elementach, zwłaszcza jeżeli zamierzamy na górskich szlakach spędzić cały dzień. W naszym plecaku znaleźć się muszą kurtki przeciwdeszczowe, skarpety dla wszystkich, komplet ubrania na zmianę dla malucha, nakrycie głowy, buty na zmianę, krem z filtrem UV, preparat na komary, chusteczki nawilżone. Co prawda ten etap już za nami ale wędrując z niemowlakiem w plecaku nie może zabraknąć pampersów, maty, na której malucha można przewinąć oraz worków na śmieci. Ilość wody, kanapek, owoców i ulubionych przekąsek również uzależniamy od długości trasy, którą chcemy pokonać. Oczywiście, w naszym plecaku nie może zabraknąć mapy, kompasu, a w przypadku całodniowych wędrówek - czołówki. Do plecaka zawsze mam doczepioną małą apteczkę.

Myśląc o górskich wędrówkach, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej odzieży oraz obuwiu zarówno dla nas, jak i dzieciaków. Podczas wędrówek po tatrzańskich dolinkach my mieliśmy na nogach niskie buty turystyczne, a Starszy Dzieciak wędrował w butach sportowych. W tym roku, jako że zamierzamy zdobywać nie najwyższe ale jednak górskie szczyty, kupiliśmy Dzieciakom w Decathlonie buty turystyczne za kostkę (świetnie sprawdziły się wczesną wiosną podczas spacerów po lesie). Nawet przy pięknej pogodzie w naszym plecaku, na samym dnie, spakowane były lekkie spodnie turystyczne z długimi nogawkami i kurtki przeciwdeszczowe.

Jak już wcześniej wspomniałam Młodszy Dzieciak tatrzańskie dolinki pokonywał w nosidle. Nasze było pożyczone i jeszcze w domu przymierzyliśmy Dzieciaka do nosidła i nosidło do taty. Czym kierować się przy wyborze nosidła? Po pierwsze bezpieczeństwem dziecka, po drugie wygodą dziecka, po trzecie wygodą rodzica. Pamiętajcie, że nosidła plecakowe dedykowane są dzieciom, które samodzielnie siedzą. Nosidło powinno posiadać certyfikat bezpieczeństwa i być wyposażone w pasy bezpieczeństwa, system zabezpieczający przed złożeniem w razie upadku oraz pokrowiec przeciwdeszczowy. Szerokie siedzisko z regulowaną wysokością, regulacja szelek, miękkie wyściełanie czy daszek zabezpieczający przed słońcem zapewnią maluchowi komfortowe warunki podczas wędrówki. Lekki stelaż, szeroki pas biodrowy, pas piersiowy ułatwią wędrówkę osobie, która niesie w nosidle dzieciaka. Więcej szczegółów dotyczących doboru nosidła znajdziecie, na wspomnianym już wcześniej profilu Góry z dzieckiem.

Gdy wyruszasz na górską wędrówkę zostaw w miejscu noclegu informację o planowanej trasie wycieczki oraz planowanym czasie powrotu. W telefonie zapisz numer alarmowy do GOPR/TOPR. Możesz również wyposażyć swojego smartfona w aplikację Ratunek. Górskie wędrówki, zwłaszcza te które mają potrwać cały dzień rozpoczynamy jak najwcześniej.

Tym czasem idę nas pakować. To będzie szalony tydzień!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz