wtorek, 14 lipca 2015

Dzieci, które bawią się w wodzie robią hałas! Toną w ciszy!

"Kapitan wskoczył do wody w ubraniu, prosto z kabiny i zaczął płynąć sprintem w kierunku ofiary. Jako były ratownik skupił swój wzrok tylko na niej. “On chyba myśli, że się topisz” - powiedział mąż do żony. Wcześniej pryskali na siebie wodą, ona krzyczała, ale teraz już znieruchomieli stojąc po szyję w wodzie na piaskowej mieliźnie. „Przecież wszystko jest w porządku, co on wyprawia?” - zapytała żona, nieco zirytowana. Mąż krzyknął  - „Wszystko w porządku!” i zaczął machać do kapitana, żeby ten zawrócił. Kapitan dalej twardo płynął w ich kierunku. „Z drogi!” - krzyknął, gdy przepływał między nimi. Dokładnie trzy metry za ich plecami topiła się ich dziewięcioletnia córeczka. Już bezpieczna w ramionach kapitana wybuchła płaczem..."

Wakacje trwają w najlepsze. Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnej ofierze, która utonęła. O tym jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą pisaliśmy w zeszłym roku. Tym razem, dzięki artykułowi  "Drowning dosen`t look like drowning", który wpadł mi w ręce w wersji oryginalnej chcę zwrócić Waszą uwagę na coś zupełnie innego.

Jak Waszym zdaniem wygląda osoba tonąca? Nie wiecie? Przecież nie raz widzieliście oglądając "Słoneczny Patrol" jak piękna Pamela Anderson wskakuje do wody na widok machającej rękoma i krzyczącej osoby. Czy tak jest w rzeczywistości? Przeczytaj jeszcze raz zacytowaną część artykułu...

Ludzie toną w ciszy. 
W większości przypadków ludzie, którzy toną nie są w stanie wołać o pomoc! Ich usta znajdują się na przemian nad wodą i pod nią. Są to ułamki sekund, podczas których tonący nie ma czasu na zrobienie wdechu i wydechu, więc tym bardziej nie jest w stanie krzyknąć. Tonący nie potrafią machać rękoma. Odruchowo rozkładają ramiona i wykonują nimi ruchy, które mają pozwolic im utrzymać się nad wodą, nie są w stanie się uspokoić. Tonący cały czas znajduje się w pozycji pionowej i nie jest w stanie machać nogami.

Cała walka trwa 20 - 60 sekund!  Przerażające? 

Oczywiście, są osoby które głośno wołają o pomoc. To Ci, którzy doświadczają tzw. "rozpaczy wodnej". Stan ten nie trwa długo, i w przeciwieństwie do prawdziwego topienia się, poszkodowani współpracują z ratownikami, chociażby chwytając za rzucone do nich koło ratunkowe.

Jak wygląda tonący?
  • głowa znajduje się w wodzie, usta tuż nad nią
  • głowa jest pochylona do przodu, a usta są otwarte
  • oczy są szklane, a spojrzenie puste
  • oczy są zamknięte
  • włosy spadają na czoło lub oczy
  • znajduje się w pozycji pionowej, a jego nogi nie pracują
  • gwałtownie łapie powietrze
  • próbuje płynąć ale stoi w miejscu
  • próbuje płynąć na plecach

"Dzieci, które bawią się w wodzie robią hałas! 
Jeśli ucichną podpłyń do nich i dowiedz się co jest grane!"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz