poniedziałek, 25 maja 2015

Dzieciaki giną.

Część z nas właśnie przeszukuje zasoby internetu w celu znalezienia prezentów dla swoich Dzieciaków. Równo za tydzień będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Dziecka, święto które u wielu maluchów powoduje ogromny uśmiech na twarzy. W naszym kraju Dzień Dziecka, choć mało kto o tym wie, obchodzony jest dwa razy. Dziś - 25 maja - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. 

Zaginięcie dziecka to dla opiekunów wielki szok i trama. To sytuacja, której ja przygotowując ten tekst, nie jestem sobie w stanie wyobrazić. A jednak... W Polsce co 2-3 dni zgłaszane jest zaginięcie dziecka, które nie skończyło 7 roku życia. Prawie każdego dnia pojawiają się zgłoszenia o zaginięciu dwójki dzieci w wieku 7-13 lat. 

Dlaczego dzieci giną?
Fundacja Itaka podaje, że najczęstszą przyczyną zaginięć dzieci jest niewłaściwa opieka osób dorosłych. Małe dzieci oddalają się od rodziców, bo nie są w stanie ocenić niebezpieczeństwa. Ciekawi je wszystko wokoło. Wystarczy chwila nieuwagi w centrum handlowym, bazarku czy plaży, a kilkulatek zniknie nam z oczu. Dlatego tak ważne jest nasze skupienie i uwaga podczas wspólnych wyjść do miejsc pełnych ludzi. Kolejną przyczyną zaginięć dzieci, choć bardzo rzadką, są uprowadzenia. Aby im zapobiegać musimy uczyć nasze dzieci bezpiecznych zachowań. Musimy tłumaczyć, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, brać od nich słodyczy, pozwalać odprowadzić się do domu. Dziecko powinno umieć powiedzieć NIE! Musi umieć głośno krzyczeć - wołać o pomoc. Ostatnią przyczyną zaginięć dzieci są porwania rodzicielskie. W Polce odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki, kiedy jeden z rodziców, bez wiedzy i zgody drugiego wywozi dziecko poza granice kraju lub zatrzymuje je u siebie na stałe uniemożliwiając kontakt drugiemu rodzicowi.

O czym powinniśmy pamiętać? 
 1. Internet.
  Dzieci mają do niego o wiele lepszy dostęp niż mieliśmy my w ich wieku. Kilkulatkowie świetnie obsługują smartfony, tablety czy laptopy. Dziecko korzystające z internetu nie powinno być pozostawione samo. Powinniśmy kontrolować z jakich stron korzystają najmłodsi, z kim się kontaktują. Urządzenia, z których korzysta nasz maluch warto zabezpieczyć programem chroniącym dziecko przed szkodliwymi treściami. Dziecko powinno wiedzieć, że nie wolno mu innym osobom podawać swojego imienia, nazwiska czy adresu, nawet jeśli rozmówca mówi mu, że jest w jego wieku.
 2. Podwórko, plac zabaw, ulica.
  Doskonale pamiętam moje dzieciństwo na osiedlowym placu zabaw, który otaczało kilka bloków. Doskonale znałam dzieciaki oraz miejsca, w których mogliśmy się bawić. Nie mieliśmy komórek do komunikacji z rodzicami ale wiedzieliśmy gdzie możemy się bawić i kiedy mamy być w domu. Właśnie takie zasady musimy ustalić z naszymi dziećmi - gdzie mogą się bawić, o której mają być w domu. Jeśli dziecko bawi się samo przy domu, zamknij wszystkie furtki na klucz, tak aby uniemożliwić maluchowi wyjście na ulicę. Dziecko, jak pisałam już wcześniej musi umieć powiedzieć NIE! Musi wiedzieć że nie wolno mu odchodzić z nieznajomymi, że nie wolno mu z nikim wsiadać do samochodu. Jeżeli dziecko wraca ze szkoły przechodząc przez ulicę powinno znać miejsca, w których może przez nią przechodzić. 
 3. Numer telefonu do rodzica.
  Najmłodsze dzieci nie mają przy sobie telefonu komórkowego, przez co w chwili zgubienia się, nie mogą skontaktować się z rodzicem.Możemy natomiast wyposażyć nasze dzieci w opaski na rękę, na których napiszemy nasz numer telefonu. Dzieciaki swoje opaski dostały w zeszłym roku, a ponieważ są kolorowe chętnie je noszą.
Co zrobić jeśli zaginie dziecko?
 1. Natychmiast zgłoś zaginięcie na policji. Nie musisz z tym czekać przez określony czas. Jadąc na posterunek policji weź ze sobą aktualne zdjęcie dziecka. Spróbuj sobie przypomnieć w co było ubrane Twoje dziecko. Pamiętaj, że każdy szczegół, który dla Ciebie może nie mieć znaczenia w przypadku poszukiwań będzie istotny.
 2. Zadzwoń do rodziny, koleżanek i kolegów dziecka lub ich rodziców. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym. Młody uczeń mógł po lekcjach pójść do kolegi i tam zostać, zapominając Cię o tym poinformować. Poproś najbliższych o pomoc w poszukiwaniach.
 3. Zaginięcie zgłoś pod numer 116 000. Dzwoniąc otrzymasz pomoc od pracowników Fundacji Itaka, organizacji która zajmuje się poszukiwaniem dzieci.
 4.  Przeszukaj okolicę domu. Piwnice, strychy, opuszczone budynki, działki, parki. Sprawdź miejsca w których Twoje dziecko było widywane, w których lubiło przebywać. Sprawdź czy nie trafiło do szpitala.

Temat bardzo trudny i zapewne nie wyczerpany przeze mnie do końca.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcam to przejrzenia stron, z których korzystałam podczas pisania teksu: www.zaginieni.pl, www.opiekujsiedzieckiem.pl.


UWAGA!!!
Fundacja Itaka bierze udział  w konkursie inicjatyw, zorganizowanym przez Fundację Aviva. Ich projekt "Jaś w lesie" ma na celu w pierwszej fazie przeszkolenie członków grup poszukiwawczo - ratowniczych, którzy będą szkolić opiekunów, nauczycieli oraz przeprowadzą zajęcia dla dzieciaków. Najmłodsi zostaną wyposażeni w opaski, na których rodzice będą mogli zapisać swój numer telefonu. Jeśli zdobędą pieniądze w 2015 roku planują przeszkolić 1600 dzieciaków w całej Polsce. Możecie im w tym pomóc! Wystarczy wejść na stronę fundacji Aviva i zagłosować na inicjatywę "Jaś w Lesie" . Z jednego adresu e-mail może być oddany tylko jeden głos.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz