sobota, 14 lutego 2015

Święty Walenty od epileptyków.

"Nawet pani nie wie jak się cieszę, że wytłumaczyliście jak należy postępować podczas ataku drgawek. I dziękuję, że wyjaśniliście moim kolegom z pracy, że padaczka dotyczy nie tylko alkoholików. Bo wie pani, moja dziewięcioletnia córka ma padaczkę i gdy powiedziałem o jej chorobie w szkole, patrzono na nią jak na trędowatą" - usłyszałam po pewnych zajęciach. Gdy na kursach pierwszej pomocy zadaję kursantom pytanie - czym mogą być spowodowane drgawki, w większości przypadków pierwszą padającą odpowiedzią jest - padaczka. Gdy zadaję pytanie - czym spowodowana jest padaczka, w większości słyszę, że jej przyczyną jest alkohol. O ataku drgawek i postępowaniu podczas ich wystąpienia pisałam rok temu. Dziś, w dniu patrona epileptyków skupię się na tej chorobie. 

Czym w takim razie jest padaczka (epilepsja)? Zgodnie z medyczną definicją epilepsja jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego, w którym głównym objawem są nawracające napady padaczkowe. 

Jakie są przyczyny padaczki?
 • podłoże genetyczne,  
 • przebyty uraz mózgu, 
 • guz mózgu, 
 • wrodzone wady rozwojowe naczyń mózgowych, 
 • udar mózgu, 
 • choroby zwyrodnieniowe mózgu.

Czym jest padaczka alkoholowa?
Padaczka alkoholowa również objawia się poprzez występujące napady drgawkowe. U osób uzależnionych od alkoholu drgawki pojawiają się w okresie zespołu abstynencyjnego, czyli w chwili kiedy alkoholik przestaje pić (od kilku godzin do tygodnia po przerwaniu ciągu alkoholowego). 

Czym jest napad padaczkowy?
Taki napad to następstwo nieprawidłowych, nadmiernych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych. U alkoholików przyczyną napadów drgawek, jak już pisałam wyżej nie są te zaburzenia, a odstawienie alkoholu. Oprócz najbardziej znanej postaci napadu padaczkowego - drgawek całego ciała połączonych z utratą przytomności (napad uogólniony), napad padaczkowy może ograniczyć się np. do drgań ręki, nogi czy pojedynczego palca. Atak taki może również objawić się wykonaniem serii zautomatyzowanych czynności czy ograniczeniem świadomości. Typowy napad padaczkowy trwa nie dłużej niż 3 minuty i często wiąże się z szczękościskiem, nietrzymaniem moczu, przygryzieniem języka, pianą w ustach.

Jak się zachować podczas ataku drgawek:
 1. Oceń czy miejsce do którego chcesz podejść jest bezpieczne. Załóż rękawiczki.
 2. Odsuń od poszkodowanego wszystkie niebezpieczne przedmioty.
 3. Chroń głowę poszkodowanego przed wtórnymi urazami układając ją na czymś miękkim lub na swoich kolanach.
 4. Wezwij pomoc.
Po ataku drgawek:
 1. Sprawdź oddech u poszkodowanego.
 2. Opróżnij jamę ustną poszkodowanego ze śliny (jeżeli jest taka potrzeba). 
 3. Utrzymuj drożność dróg oddechowych poszkodowanego. 
 4. Okryj poszkodowanego i mów do niego.
 5. Jeżeli musisz odejść od poszkodowanego ułóż go w pozycji bezpiecznej.
Połóż głowę poszkodowanego na czymś miękkim lub na swoich kolanach.
Pamiętaj!!!
Nie wkładaj poszkodowanemu nic do ust - nie ma takiej potrzeby - poszkodowany nie odgryzie sobie całego języka i nie połknie go!
Nie powstrzymuj na siłę drgawek kładąc się na poszkodowanym czy chwytając go za kończyny!
Podczas ataku drgawek najważniejsza jest głowa poszkodowanego - to ją należy chronić przed wtórnymi urazami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz