piątek, 5 grudnia 2014

"Grzmiąca skrzynka". Czyli czym jest Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny.

- "Mamo, a co to za skrzyneczka?" - zapytał Starszy Dzieciak, gdy kładłam na szafce treningową wersję Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED). "To takie urządzenie, które mówi co trzeba zrobić, żeby uratować komuś życie" - wyjaśnił tata Dzieciaków. "Ale jak to mówi?" - dopytywał Starszy Dzieciak. "Chcesz zobaczyć jak działa?" - spytałam. 

Tak zaczęła się nasza domowa "lekcja" obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Dzieciaki są jeszcze za małe, aby samodzielnie poradzić sobie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia ale wsłuchując się w komunikaty wydawane przez AED doskonale radziły sobie z ich wykonywaniem. Dlaczego? Bo obsługa tego urządzenia jest dziecinnie prosta. 

Zacznijmy od tego czym jest Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny
Tak na prawdę najlepiej wytłumaczył to powyżej tata Dzieciaków. AED (skrót od Automated External Defibrillator) to urządzenie, które służy do ratowania życia osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie to skonstruowane jest tak, aby każdy człowiek, który przeszedł instruktarz mógł go samodzielnie użyć.

Kto może użyć AED? 
Każdy, kto wie o jego istnieniu i zastosowaniu. „AED są bezpieczne i skuteczne także w rękach osób bez wykształcenia medycznego i umożliwiają wykonanie defibrylacji na wiele minut przed dotarciem specjalistycznej pomocy*”.  

Kiedy użyć AED
AED używamy zawsze wtedy, gdy stwierdzimy że poszkodowany nie oddycha lub jego oddech jest nieprawidłowy. Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa połączona z użyciem AED, rozpoczęta w czasie 3-5 minut od momentu utraty przytomności przez poszkodowanego zwiększa jego szansę na przeżycie nawet do 70% . 

Jak działa AED?
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny posiada wbudowany analizator EKG. Urządzenie, po prawidłowym przyklejeniu elektrod, dokonuje samodzielnie oceny rytmu pracy serca, a następnie wydaje komunikat czy wyładowanie jest zalecane czy też nie. Taka analiza wykonywana jest u poszkodowanego co 2 minuty.

Gdzie można znaleźć AED? 
Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne znajdują się w wielu miejscach publicznych i dostępne są dla każdego obywatela. Znaleźć je można m. in. na lotniskach, dworcach, w halach sportowych, centrach handlowych, urzędach państwowych, przychodniach, jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy i gdzie w Twoim mieście znaleźć można AED skorzystaj z mapy AED.

O czym należy pamiętać podczas stosowania AED?
 • elektrody przyklej na gołą i suchą klatkę piersiową (jeśli jest mokra lub zakrwawiona wytrzyj ją), 
 • jeśli miejsca w których chcesz przykleić elektrody są mocno owłosione przy urządzeniu znajdziesz maszynkę, którą możesz ogolić poszkodowanego, 
 • elektrody przyklej na klatce piersiowej poszkodowanego, tak jak pokazano na rysunku umieszczonym na elektrodzie,
 • podczas analizy rytmu pracy serca upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego (urządzenie Ci o tym powie),
 • jeżeli wyładowanie JEST ZALECNE, upewnij się, że nikt nie dotyka poszkodowanego i naciśnij zgodnie z wydanym poleceniem przycisk defibrylacji (duży czerwony, migający i wydający dźwięk przycisk); AED nie wykona wyładowania bez Twojej reakcji,
 • kontynuuj postępowanie zgodnie z dalszymi poleceniami głosowymi wydawanymi przez urządzenie,
 • w niektórych przypadkach, nawet jeżeli poszkodowany nie oddycha, wyładowanie jest NIE ZALECANE - wykonuj wtedy uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy stosując sekwencję 30 uciśnięć do 2 wdechów,
 • elektrod nie odklejaj z klatki piersiowej poszkodowanego do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Wiecie już czym jest AED, jak działa, kiedy go użyć i o czym pamiętać podczas jego stosowania. Podsumowując, cały schemat postępowania powinien wyglądać następująco:
 1. Rozejrzyj się i upewnij, że miejsce do którego chcesz podejść jest bezpieczne. 
 2. Załóż rękawiczki. 
 3. Oceń stan poszkodowanego.
 4. Jeżeli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, poproś kogoś o wezwanie pomocy oraz przyniesienie AED. Sam rozpocznij Resuscytację Krążeniowo - Oddechową, a gdy tylko pojawi się AED włącz go, naklej elektrody na gołą klatkę piersiową poszkodowanego i postępuj zgodnie z jego poleceniami głosowymi. Jeżeli jesteś sam wezwij pogotowie ratunkowe. Rozpocznij Resuscytację Krążeniowo - Oddechową, jeżeli AED jest w pobliżu, rozpocznij od jego podłączenia.


*Wytyczne Resuscytacji 2010

2 komentarze:

 1. Defibrylator jest na prawdę bardzo pomocny. Jednak nie wszędzie można go znaleźć dlatego trzeba znać podstawowe zasady jak się wykonuje sztuczne oddychanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że AED nie wszędzie są dostępne. W przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia, nawet używając AED wykonujemy uciśnięcia klatki piersiowej, o czym napisałyśmy :) Połączenie tych dwóch elementów znacznie zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego.

   Usuń