niedziela, 16 listopada 2014

Na ratunek... wybitym zębom.

fot. lcs.wroclaw.pl
"Dzieciaki, proszę uważajcie!" - wołasz głośno do biegających dzieci. "Nie skacz, bo zrobisz sobie krzywdę"- prosisz. Nagle płacz, krzyk, ręka pełna krwi i... wybity ząb.

O ratowaniu zębów wiem jedno - szybka wizyta u lekarza dentysty (tak od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nazywa się ta specjalizacja) uratuje sytuację. Jak się jednak okazuje w przypadku zwichnięcia (wybicia) zęba, wiele zależy od naszej odpowiedniej reakcji.

Dzieciaki mają wszystkie zęby mleczne ale w przypadku starszej, to tylko kwestia czasu, kiedy pierwsze ruszające się ząbki wypadną i zaczną wyrastać stałe zęby. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wybitych zębów mlecznych się nie ratuje. Związane jest to z niepewnymi rokowaniami, możliwymi powikłaniami, a co za tym idzie z możliwością uszkodzenia nawiązek zębów stałych.

Ratowanie zębów to temat typowo dentystyczny, dlatego też o pomoc poprosiłam Joannę Stokowiec - Gad - lekarza dentystę.

fot. http://www.distedaviveprotez.com.tr
Co zrobić gdy doszło do zwichnięcia zębów mlecznych?
 1. W miejscu skąd został wybity ząb połóż zwinięty gazik i każ go poszkodowanemu przygryźć (tak jak na zdjęciu obok).  Zatamujesz w ten sposób krwotok.
 2. Nie próbuj wkładać zęba w miejsce, z którego został wybity. W ten sposób możesz uszkodzić zawiązki zębów stałych. 
 3. Udaj się do dentysty.


Jak wygląda postępowanie w przypadku zwichnięcia zęba stałego?
 1. W miejscu skąd został wybity ząb połóż zwinięty gazik i każ go poszkodowanemu przygryźć.
 2. Ząb po zwichnięciu zanurz w mleku bądź soli fizjologicznej. Nie używaj do tego celu wody destylowanej, wody z kranu czy środków dezynfekujących. Dlaczego tak ważne jest umieszczenie zęba w wilgotnym środowisku? W suchym środowisku w ciągu 5 minut obumierają włókna utrzymujące ząb w zębodole, a po godzinie szanse na skuteczną replantację są bardzo małe. Zęba nigdy nie łap za korzeń!
 3. Zwichniętego zęba można trzymać w jamie ustnej, pod językiem. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji istnieje ryzyko przypadkowego połknięcia zęba. 
 4. Jak najszybciej udaj się do dentysty.

Jak zachować się w przypadku kiedy zostanie złamana korona zęba (ząb zostanie ułamany)?
 1. Znajdź ułamany fragment zęba.
 2. Zanurz go w mleku bądź soli fizjologicznej. Pamiętaj, że nie może być to woda destylowana, z kranu czy środek do dezynfekcji.
 3. Jak najszybciej udaj się do dentysty, bo to on zdecyduje o sposobie leczenia.

1 komentarz:

 1. W przypadku dorosłych osób bardzo dobrze wyglądają implanty wstawione w miejsce wybitego zęba. Lekarz posiada całą paletę barw zębów i dobiera taki, który nie będzie wyróżniał się na tle innych.

  OdpowiedzUsuń