niedziela, 30 listopada 2014

Dlaczego ludzie zamarzają? Czyli czym jest hipotermia.

Miałam gotowy post na zupełnie inny temat. Oczywiście jego głównymi bohaterkami były Dzieciaki. Jednak rano, gdy włączyłam telewizor, jedna ze stacji w swych porannych newsach poinformowała, że dzisiejszej nocy zamarzło 5 osób. Teraz usłyszałam o skrajnie wychłodzonym dwulatku. Ponieważ sytuacja ta powtarza się każdej zimy, a im większe mrozy, tym większa ilość osób poszkodowanych, postanowiłam napisać o wychłodzeniu.

Czym jest hipotermia?
Hipotermia to stan, gdy temperatura ciała człowieka spada poniżej 35oC. Do hipotermii dochodzi w chwili, gdy mechanizmy obronne organizmu zawodzą, utrata ciepła zaczyna przewyższać jego produkcję i temperatura ciała zaczyna się obniżać.

Kiedy dochodzi do wychłodzenia ciała - hipotermii?
Hipotermia wcale nie musi dotyczyć Taterników czy Himalaistów. Wychłodzenie ciała może wystąpić u każdego z nas, a zwłaszcza u dzieci. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną wychłodzenia ciała jest długotrwałe przebywanie w niskiej temperaturze, długotrwałe przebywanie na silnym wietrze lub zanurzenie w lodowatej wodzie. Dodatkowo czynnikami, które sprzyjają rozwijaniu się hipotermii są: brak możliwości poruszania się np. w wyniku urazu, mała masa mięśniowa, łatwość tracenia ciepła np. na skutek spożytego alkoholu, oparzeń.

Jakie są objawy wychłodzenia ciała?
Początkowo pojawiają się dreszcze, apatia, zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej. W kolejnych stadiach dochodzi do utraty przytomności, zaburzeń pracy serca, utraty oddechu - do zatrzymania krążenia włącznie.

Jak się nie dać mrozowi i wiatrowi?
Najważniejsze jest ubranie. Powinno być ono warstwowe, oddychające, odpowiednio dobrane do tego gdzie się wybieramy (inaczej ubieramy się na wycieczkę w góry czy jazdę na nartach, inaczej na co dzień) i co najważniejsze - suche! Pamiętać musimy również o ochronie dłoni i stóp, które są najbardziej narażone na odmrożenia. Zimowe buty powinny umożliwić włożenie nam dwóch par skarpet na stopy. Oczywiście mokre buty nie uchronią naszych stóp przed zimnem! Nie zapominajmy o uszach, nosie i policzkach.  Chrońmy je przed działaniem zimna zakładając czapkę i szalik/chustkę. Wszystkich planujących zimowe wypady w góry - zarówno na wycieczki piesze czy szusowanie na stokach zachęcam to przeczytania "O bezpieczeństwie w górach czyli jak nie dać się zimie".

Postępowanie w przypadku wychłodzenia ciała.
 1. Sprawdź czy miejsce do którego chcesz podejść jest bezpieczne! Nigdy nie wchodź na zamarznięte stawy czy jeziora! Załóż rękawiczki lateksowe.
 2. Oceń stan poszkodowanego. W przypadku wychłodzenia ciała oddech sprawdzaj przez 1 minutę! 
 3. Jeżeli stwierdzisz brak oddechu wezwij pogotowie i rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej.
 4. Przenieś poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia.
 5. Zdejmij mokre ubrania.
 6. Ułóż poszkodowanego płasko - nie pozwól mu wykonywać żadnych ruchów (schłodzona krew nie powinna rozchodzić się po ciele poszkodowanego). 
 7. Załóż poszkodowanemu suche ubrania lub owiń go kocem czy folią życia. Dziecko przytul do swojego ciała - jest to najlepszy sposób na ogrzanie!
 8. Jeżeli poszkodowany jest przytomny podaj mu do picia ciepłą, słodką herbatę. 

Pamiętaj!!!
Nie podawaj poszkodowanemu alkoholu, nie pozwalaj palić tytoniu  
(dojdzie do zahamowania dreszczy i odwodnienia).
Nie rozcieraj, nie pocieraj śniegiem odmrożonych dłoni czy stóp 
(możesz uszkodzić skórę).
Nie pozwalaj poszkodowanemu poruszać się!


Więcej na temat wychłodzenia możecie przeczytać na stronie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.Właścicielem zdjęć jest http://www.wikihow.com

2 komentarze:

 1. Ciekawy i tragiczny przypadek: Dwóch marynarzy wypadlo zimą na Bałtyku za burte. Marynarzy wylowiono, mieli hipotermie. Byli przytomni i wydawalo sir ze jest ok. Na pokladzie okryto ich kocami i podano cieple napoje. Po wypiciu plynow obydwaj zmarli. Jak sie okazalo ogrzewanie bylo za szybkie, zimna krew z konczyn zostala odblokowana i poplynela do mozgu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak się może zdarzyć dlatego ogrzewanie osób w skrajnej hipotermii musi być stopniowe. Zarówno u osób z odmrożeniami jak i wychłodzonych nie należy stosować nagłego i szybkiego ogrzewania.

   Usuń