piątek, 31 października 2014

Upadek z wysokości - postępowanie w przypadku urazów kręgosłupa.

Plac zabaw. Niesforny kilkulatek wspina się na dach domku. Wysokość to jakieś 3 - 3,5 metra. Jego poczynania dostrzega mama. Krzyczy głośno: "Adaś, Adaś schodź stamtąd, bo spadniesz"! Chłopczyk spogląda na mamę, traci równowagę i spada z dachu domku. Przerażona matka podbiega do leżącego na ziemi chłopca, bierze go na ręce i krzycząc "Adaś, Adaś synu" biegnie w kierunku bloku, w którym najprawdopodobniej mieszka*.

Na 97 dzieci, które trafiły do Centrum Rehabilitacji w Konstancinie z podejrzeniem urazu kręgosłupa - 69 to osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym, a 28 spadło z wysokości, z czego 20 dzieciaków spadło z drzewa lub dachu, a kolejna 8 z piętra budynku.

Zawsze gdy dziecko spadnie z krzesła czy z łóżka opiekunowie zastanawiają się czy coś mogło mu się stać. Jeżeli pod uwagę bierzemy jedynie urazy kręgosłupa, w takim przypadku za niebezpieczny uznaje się upadek z wysokości przekraczającej wzrost osoby poszkodowanej. 

Pamiętać jednak musimy, że zarówno w wyniku wypadków komunikacyjnych, jak i upadków z wysokości oprócz urazów kręgosłupa dziecko mogło doznać urazu głowy, miednicy, kości oraz narządów wewnętrznych.

Czego nie powinniśmy robić?
Dla każdego z nas wypadek dziecka to sytuacja stresująca. Doskonale wiem, że rodzic, gdy jego dziecku dzieje się krzywda chce je przytulić, czy na własną rękę zawieźć do szpitala - bo tak będzie szybciej. Jednak w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie dziecka w miejscu, w którym leży (chyba, że zagraża mu niebezpieczeństwo), stabilizowanie kręgosłupa szyjnego i kontrola stanu poszkodowanego. Dzięki takiemu postępowaniu nie pogłębimy urazów, które mogły wystąpić u dziecka.

Jak należy się zachować w sytuacji, gdy u poszkodowanego podejrzewamy uraz kręgosłupa?
  1. Sprawdź czy miejsce, w którym się znajdujesz jest bezpieczne,  czy np. inne osoby nie są zagrożone upadkiem z wysokości. 
  2. Załóż rękawiczki.
  3. Jeżeli jest to możliwe podchodź do poszkodowanego tak, aby Cię widział (ograniczy to ruchy głową).
  4. Oceń stan osoby poszkodowanej.
  5. Wezwij pomoc.
  6. Jeżeli poszkodowany jest przytomny - nie pozwalaj mu poruszać się, a zwłaszcza próbować wstawać. Poszkodowanego nieprzytomnego nie podnoś, nie przenoś chyba, że pozostanie w miejscu, w którym się znajduje zagraża jego bezpieczeństwu.
  7. Stabilizuj ręcznie odcinek szyjny kręgosłupa poszkodowanego. 
  8. Co minutę kontroluj stan poszkodowanego.
  9. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, lub oddech jest nieprawidłowy rozpocznij resuscytację krążeniowo - oddechową. 
  10. Pamiętaj, że po upadku z wysokości poszkodowany oprócz urazu kręgosłupa może mieć urazy głowy, kończyn, miednicy czy obrażenia narządów wewnętrznych.
Stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa.

Pamiętaj!
Podnoszenie dziecka, przenoszenie go, podkładanie mu czegoś miękkiego pod głowę czy samodzielny transport do szpitala, w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. 


* historyjka została całkowicie przeze mnie wymyślona, a imię dziecka jest przypadkowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz