niedziela, 6 lipca 2014

Kleszcz - mały leśny wróg. Jak się go pozbyć?

Dzieciaki na szczęście nigdy nie miały w swoim ciele "przyjaciela" w postaci kleszcza ale jak to się mawia - wszystko przed nami, zwłaszcza że sporo czasu spędzamy na wsi czy w lesie.

Czym są kleszcze?
Kleszcze to pajęczaki, ot takie małe roztocza. Długość ich ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów. Wielkość ta jednak znacznie się zwiększa po nassaniu. W skórze człowieka kleszcze utrzymują się dzięki "ryjkowi" (otworowi gębowemu), który posiada ząbki.

Kiedy pojawia się najwięcej kleszczy?
Wzrost aktywności kleszczy rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a trwa do października/listopada. Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się tych pajęczaków. Już wiecie dlaczego w tym roku mamy ich tak wiele?

Gdzie można spotkać kleszcze? 
Najlepsze warunki dla kleszczy to dokładnie te miejsca, które bardzo często wybieramy na wypoczynek czy spacer. Są to przede wszystkim: brzeg lasu graniczący z łąkami, polany, błonia nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Kleszcze spotyka się przede wszystkim na trawie, w niskich krzakach oraz w leszczynie - czyli tam gdzie biegają nasze dzieciaki. Dla nas są one niewidoczne, bo wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści. 

Jakie choroby przenoszą kleszcze? 
W Polsce najczęstszymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak to borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Rumieniowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne.  Zarówno rumień, jak i objawy ogólnoustrojowe ustępują w ciągu 4–12 tygodni. U części chorych objawy zakażenia ograniczonego mogą nie występować lub pozostać niezauważone przez chorego. Wówczas w ciągu od kilku tygodni do kilku miesięcy choroba ujawnia się w postaci zakażenia uogólnionego. Zakażenie jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków. Kleszczowe zapalenie mózgu to druga z chorób przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku boreliozy. Ta wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego przebiega dwufazowo. W fazie zwiastunowej występują objawy grypopodobne, nudności, wymioty, biegunka. Objawy utrzymują się do 7 dni, u większości chorych dochodzi do samoistnego wyleczenia na tym etapie. U części chorych po kilkudniowym okresie ustąpienia objawów rozwija się faza neuroinfekcji, która może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. U większości objawy ustępują całkowicie po 2-3 tygodniach.


Pamiętaj!

Wybierając się na wycieczkę do lasu, na łąkę miej na sobie odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała. 
Stosuj chemiczne środki odstraszające kleszcze. 
Po powrocie z wycieczki weź prysznic i dokładnie obejrzyj swoje ciało i ciało dziecka.


Znalazłem kleszcza wbitego w ciało. Co zrobić? 
W przypadku znalezienia kleszcza na ciele należy go niezwłocznie usunąć. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i delikatnie wyjąć, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Usunięcie kleszcza w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu wielokrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia. Jak już wcześniej pisałam - Dzieciaki kleszcza jeszcze nigdy nie miały ale ja usunęłam ich już kilkanaście. Podczas wykonywania tej czynności przydatne są Kleszczołapki.
Małe, niepozorne Kleszczołapki.
Czym są kleszczołapki? 
Haczyki do usuwania kleszczy Tick Twister to proste narzędzie do bezpiecznego usuwania tych pajęczaków, opracowane przez lekarza weterynarii na bazie jego wieloletniej praktyki i analizy budowy ciała kleszcza. Ruch obrotowy minimalizuje ryzyko urwania części głowowej kleszcza, zaś sposób uchwycenia go pozwala uniknąć ściśnięcia jego ciała, czyli niebezpieczeństwa wpuszczenia śliny lub treści jelitowej wraz z patogenami do skóry ofiary, co zmniejsza lub eliminuje ryzyko chorób odkleszczowych. 

Kleszczołapki Tick Twister:

  • nie pozostawiają „głowy” kleszcza w skórze,
  • nie ściskają ciała kleszcza,
  • pasują do kleszczy każdej wielkości, 
  • usuwają kleszcze ze skóry ludzi i zwierząt, 
  • pozwalają usunąć kleszcza szybko i bez bólu,
  • nie łamią się, są wytrzymałe, można je dezynfekowac i sterylizować.

Jak użyć kleszczołapek?


Film instruktażowy: 


Gdzie można kupić kleszczołapki? 
Znajdziecie je w aptece. Jeśli posiadacie w domu zwierzaka - zapytajcie o nie w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym. Oczywiście zakupicie je w internecie. Cena kompletu, w skład którego wchodzą 2 szt. Kleszczołapek  wynosi ok. 10 zł.


Pamiętaj!!!

Nie wolno wyciskać kleszczy, smarować ich benzyną, tłuszczem (substancje te prowokują wymioty i zwiększają ilość śliny u kleszcza wydalanej do krwi, co zwiększa ryzyko zakażenia).Post powstał przy współpracy z:
http://www.otom.com/jak-usunac-kleszczahandel.portica.pl

1 komentarz:

  1. A co sądzicie na temat testów na boreliozę? Moim zdaniem, jeśli ktoś został ukąszony przez kleszcza, to taki borelioza test to absolutny obowiązek. Na stronie internetowej boreliozaonline znajdziecie setki informacji na temat tej paskudnej choroby. Serdecznie polecam, warto nie być ignorantem.

    OdpowiedzUsuń