środa, 9 lipca 2014

Foteliki po inspekcji - bezpieczni w podróży!

Atanas podczas inspekcji naszych fotelików
Prowadząc zajęcia dla rodziców wielokrotnie zwracam uwagę na bezpieczeństwo dzieci, przewożonych w samochodach. Foteliki, w których podróżują moje Dzieciaki zostały wybrane po wnikliwym przeglądzie wyników testów zderzeniowych oraz po przeczytaniu wielu opinii innych użytkowników. Gdy tylko dowiedziałam się, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania odbędą się inspekcje fotelików bez chwili zastanowienia zapisałam nasze foteliki na dwie kontrole. I nie żałuję! 

"Jak się cieszę, że do nas przyjechaliście" – powiedział Atanas, ruszając fotelikiem Młodszego Dziecka. "Jest aż tak źle"? – zapytałam? "Nie, ale jesteśmy tu po to, żeby było najlepiej jak się da". – odpowiedział z uśmiechem nasz specjalista. I tak oto rozpoczęła się nie tylko inspekcja fotelików Dzieciaków ale miła, konstruktywna rozmowa podczas której dowiedzieliśmy się wielu bardzo ważnych rzeczy, dotyczących bezpiecznego podróżowania. Jako pierwszy w swoim foteliku zasiadł Młodszy Dzieciak, nie była zbyt zadowolona, że oderwaliśmy ją od zabawy ale Atanas stanął na wysokości zadania i zaczął Małą zabawiać udając Elmo i pokazując jej że bezpiecznie zapięta w swoim foteliku będzie wtedy, gdy nikt nie będzie mógł jej uszczypnąć w miejscu gdzie przebiegają pasy. "Kto zapinał fotelik"? – zapytał Atanas . "Ja" – odpowiedziałam. "W tą czynność musisz wkładać więcej siły! Fotelik nie może nawet drgnąć" – poinformował mnie nasz inspektor i przystąpiliśmy do ponownego przypinania fotelika. Najpierw Atanas , a później ja – "widzisz, zrobiłaś to lepiej ode mnie" – usłyszałam. Przyszedł czas na kontrolę fotelika Starszego Dzieciaka. "Kto Cię zapina w pasy" – zapytał Atanas ? "Mama albo tata" – odpowiedział Starszy Dzieciak, a inspektor poprosił żebym zapięła pas tak, jak to robię każdego dnia (starszy dzieciak jeździ w foteliku 15-35kg i zapinana jest pasem samochodowym). "Super" – powiedział Atanas, " ale pamiętajcie, żeby wybierać luz na pasie. Zaczynamy od części biodrowej, a później Dzieciak, sam sobie wybierze luz na części piersiowej" – instruował nas Atanas , po czym pokazał Starszemu Dzieciakowi jak ma się zapinać w pas. Dziewczynki zostały zaproszone do namiotu, w którym lepiły z gliny, malowały i ścigały się samochodami solarnymi. "Teraz czas na was" – powiedział Atanas. "Na nas"? – zapytaliśmy zdziwieni z mężem. "Tak! Rodzice dbają o dzieci ale sami popełniają wiele błędów zapinając pasy"! – usłyszeliśmy i grzecznie zajęliśmy miejsca w samochodzie. "Widzisz, masz za nisko ustawiony pas" – powiedział do mnie Atanas , po czym zabraliśmy się za jego podwyższenie, "a wiesz jak powinnaś mieć ustawiony zagłówek, tak żeby w razie uderzenia dobrze wyłapał Twoją głowę" – zapytał nasz inspektor, i od razu opuścił mi osłonkę przed słońcem tak, żebym widziała swoją twarz w lusterku. "Pamiętaj, uszy mają być po środku zagłówka" – poinstruował mnie Atanas. 
Co się stanie gdy jajka nie będą zapięte w "pasy, a samochód uderzy w przeszkodę"?
Tata Dzieciaków w konkursie - prawidłowe zapinanie fotelika na czas.
Gdy po bardzo pouczającej lekcji, którą otrzymaliśmy od Atanasa, któryś z pozostałych inspektorów zapytał czy my w ogóle zapinamy pasy jak jeździmy samochodem, niemal chórkiem odpowiedzieliśmy z mężem, że tak. Podczas krótkiej rozmowy opowiedzieliśmy kim jesteśmy, czym się zajmujemy. Tata Dzieciaków, przypomniał sobie, że od tygodnia w bagażniku wozimy fantom do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Już wiecie co było dalej? Zorganizowaliśmy naszym inspektorom krótki instruktarz dotyczący postępowania w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia, i postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym
Nasz krótki instruktarz.Gorąco polecamy inspekcje fotelików. Sprawdźcie miejsca spotkań, może inspektorzy będą w Waszym mieście albo w mieście, w którym akurat wypoczywacie? 
http://inspekcje-fotelikow.pl/

 
Na sam koniec przypominamy!
  1. Przed kupnem danego modelu fotelika sprawdź, czy jest kompatybilny z Twoim samochodem.
  2. Wsadź do fotelika swojego Malucha, dzięki temu będziesz pewien, że fotelik nie jest dla niego za duży. 
  3. Co najmniej raz na dwa tygodnie odpinaj fotelik na noc, tak aby kanapa mogła odpocząć, a sprężyny wróciły do swej neutralnej pozycji. 
  4. Jeżeli środkowy pas jest tylko pasem biodrowym i nie jest używany schowaj go do kanapy lub zapnij. Nie uderzy wtedy osób podróżujących na tylnym siedzeniu. 
  5. Zakupy oraz inne ciężkie przedmioty typu gaśnica, które nie są na stałe zamontowane w Twoim samochodzie przewoź w bagażniku. 
  6. Pamiętaj, że nawet najlepszy fotelik nie spełni swojej funkcji jeśli będzie nieprawidłowo zamontowany, a twoje dziecko będzie w nim zbyt lekko zapięte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz