czwartek, 12 czerwca 2014

Udar cieplny - czym to grozi?

Informacja o śmierci pozostawionej w samochodzie 3 latki wstrząsnęła wieloma osobami. Pytano mnie jak szybko mogło dojść do śmierci dziecka. Postaramy się Wam wyjaśnić czym jest udar cieplny, jakie są jego objawy oraz jak się zachować w sytuacji gdy podejrzewamy go u poszkodowanego. 

Udar cieplny jest stanem zagrożenia życia, w którym temperatura głęboka ciała wzrasta powyżej 40,6OC. Dodatkowo występują zaburzenia świadomości oraz objawy niewydolności narządów wewnętrznych. Jest on ostatnim ogniwem reakcji organizmu na przegrzanie.

Jak dochodzi do udaru cieplnego?
Nasz organizm broni się przed nadmiernym przegrzaniem, oddając ciepło na zewnątrz poprzez zwiększone pocenie się. Możliwości regulacji ciepłoty ciała są jednak ograniczone i w pewnych sytuacjach zawodzą. Dzieje się tak szczególnie w gorącym i wilgotnym klimacie lub zamkniętych, nagrzanych pomieszczeniach (np. samochód). W takich warunkach wydzielanie potu drastycznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Następuje wzrost temperatury ciała i dochodzi do „przegrzania” komórek centralnego układu nerwowego, co może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń całego układu.


Zagrożenie udarem cieplnym dotyczy w szczególności dzieci, ponieważ mechanizmy termoregulacyjne ich organizmu nie są jeszcze w pełni wykształcone, przez co u dzieci szybciej dochodzi do całkowitego rozregulowania termicznego organizmu.


Objawy udaru cieplnego:
 • wysoka temperatura ciała,
 • zaczerwieniona, gorąca skóra,
 • silne wyczerpanie, ból głowy, uderzenia gorąca, wymioty, biegunka, omdlenie – objawy wczesne udaru cieplnego,
 • szybki oddech,
 • zaburzenia rytmu pracy serca,
 • drgawki,
 • śpiączka,
 • niewydolność nerek i wątroby.
Połóż zimne okłady na głowę oraz w pachwinach.
Postępowanie w przypadku podejrzenia udaru cieplnego:
 1. Przenieś poszkodowanego w chłodne i zacienione miejsce. Jeżeli jest to osoba  uwięziona w samochodzie natychmiast wezwij pogotowie, policję i straż pożarną. PAMIĘTAJ, że w takiej sytuacji możesz bez wahania wybić szybę w samochodzie w celu ratowania życia poszkodowanego!
 2. Skontroluj funkcje życiowe poszkodowanego.
 3. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, w pełnym kontakcie podaj mu wodę do picia.
 4. Zdejmij z poszkodowanego ubranie i rozpocznij schładzanie ciała poszkodowanego poprzez okładanie go mokrymi, zimnymi okładami (jeżeli nie masz możliwości pokryć np. mokrym ręcznikiem całego ciała schładzaj głowę oraz pachwiny poszkodowanego). 
 5. Zapewnij poszkodowanemu przepływ powietrza – jeżeli jest taka możliwość włącz wentylator. 
 6. Co minutę kontroluj stan poszkodowanego.

PAMIĘTAJ!!!

Nie polewaj ust nieprzytomnego poszkodowanego wodą, 
nie próbuj podawać nic do picia osobie nieprzytomnej! 
Możesz w ten sposób doprowadzić do zadławienia!

Zdjęcie u góry pochodzi z kampanii "Nie zostawiaj dziecka w samochodzie".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz