wtorek, 10 czerwca 2014

Duszno tu, kręci mi się w głowie... postępowanie w przypadku omdlenia.

Omdlenie jest krótkotrwałą utratą przytomności, spowodowaną niedotlenieniem komórek mózgu, po wystąpieniu której osoba sama odzyskuje przytomność.

Omdlenie może być wywołane: przebywaniem w dusznych pomieszczeniach, panicznym strachem, wystąpieniem silnego bólu, szybkim podniesieniem się z pozycji siedzącej bądź leżącej, różnego rodzaju chorobami serca i układu krążenia, pominiętym posiłkiem.

 Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś straci przytomność na naszych oczach - zemdleje?
  1. Jeżeli jest to możliwe wynieś poszkodowanego z miejsca, w którym zemdlał (np. kościół), a gdy jest to niemożliwe zapewnij dostęp świeżego powietrza (odsuń gapiów na taką odległość, aby do poszkodowanego docierało jak najwięcej świeżego powietrza, jeśli się da otwórz okna i drzwi w pomieszczeniu). Rozluźnij apaszkę, krawat, ciasno zapięty pasek u spodni.
  2. Połóż poszkodowanego na plecach.
  3. Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego poprzez odgięcie głowy do tyłu.
  4. Unieś nogi poszkodowanego do góry.
  5. Co minutę kontroluj oddech.
  6. Jeśli poszkodowany odzyskał przytomność, nie podnoś go od razu. Połóż go na wznak, po kilku minutach posadź, a gdy poczuje się lepiej, pozwól mu wstać. Zbyt szybkie wstanie może spowodować ponowne omdlenie.
  7. Jeżeli poszkodowany po ok. 5 minutach nie odzyskał przytomności, postępuj z nim jak z osobą nieprzytomną (cały schemat TUTAJ).
Czego nie powinniśmy robić u osoby która zemdlała lub jest nieprzytomna?
-        klepać poszkodowanego po twarzy, uderzać w klatkę piersiową, szczypać – to sprawia ból,
-        chlapać wodą po twarzy, wlewać picia do ust – możemy doprowadzić do zadławienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz