wtorek, 1 kwietnia 2014

Apteczka Zuzi...

O udzielaniu pierwszej pomocy pisaliśmy już wiele. Ale czym tej pomocy udzielać? Po zajęciach, które Zuzia prowadziła razem z Agnieszką w swoim przedszkolu poprosiła o apteczkę. Oczywiście ją dostała. W apteczce znajdują się wszystkie niezbędne środki opatrunkowe potrzebne do skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Kompletując apteczkę powinniśmy zastanowić się gdzie będziemy jej używać i ile osób będzie z niej korzystać. Inaczej będzie wyglądać apteczka, którą zabierzemy na wycieczkę dla 10 osobowej grupy, a inaczej ta nasza - domowa. PAMIĘTAJ!!!
Leki nie mogą znajdować się w ogólnodostępnej apteczce!
W domu schowaj je w miejscu trudno dostępnym dla dzieci!

Co powinno znaleźć się w naszej apteczce:
sprzęt zabezpieczający - rękawiczki lateksowe i maseczka do resuscytacji
kompresy jałowe 9x9 cm,
opatrunek osobisty,
g  aza opatrunkowa 1m,
bandaż dziany 5 cm,
bandaż dziany 10cm,
bandaż elastyczny 10cm,
bandaż elastyczny 12 cm,
chusta trójkątna, 
siatka opatrunkowa,
  plaster z opatrunkiem,
  plaster bez opatrunku,
  opatrunek na oparzenia
folia życia /NRC/,
sól fizjologiczna 10ml,
środek do dezynfekcji rąk,
nożyczki.


Ilość poszczególnych środków opatrunkowych znajdujących się w apteczce powinna być dostosowana do ilości ewentualnych użytkowników oraz zagrożeń które mogą wystąpić w miejscu jej użytkowania. 


W Polsce samochody osobowe nie muszą być wyposażone w apteczki samochodowe. Obowiązkowo znaleźć muszą się w autobusie, taksówce, pojeździe silnikowym przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania oraz samochodzie ciężarowym przystosowanych do potrzeb przewozu osób (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia)

W apteczki, zgodnie z art. 209(1) Ustawy Kodeks Pracy wyposażone muszą być nasze zakłady pracy oraz zgodnie z § 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, pomieszczenia szkoły i placówki, w szczególności pokój nauczycielski, laboratoria, pracownie, warsztaty szkolne, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, kierownika internatu (bursy) oraz kuchnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz