wtorek, 12 listopada 2013

Mamo! Amelka się krztusi!


Przeżyliście kiedyś taką sytuację? Wpadliście w panikę i nie wiedzieliście co zrobić? Próbowaliście palcami wyjąć ciało obce z dróg oddechowych Waszego dziecka? U nas zdarzyło się to raz (nie wliczając połkniętych przez dwulatkę pięciu groszy). Co zrobiłam? Dokładnie, krok po kroku, opiszę to poniżej. Zacznę jednak od czegoś innego. Przeglądając zasoby internetu trafiłam na blog jednej z mam, gdzie dziewczyny wymieniały się opiniami dotyczącymi tego, co zrobić w takiej sytuacji. Wiele z nich pisało, że najlepszą metodą jest złapanie dziecka za nogi i „wytrzepanie” ciała obcego. Postępowanie takie nie jest zalecane. Dlaczego? Wyobraźcie sobie, że podczas tej próby dziecko wypada Wam z rąk i uderza główką w ziemię, że sami podczas tych czynności uderzacie główką dziecka w ziemię. U noworodków, na skutek takich czynności, może dojść do uszkodzenia delikatnych narządów wewnętrznych.

Zacznijmy od postępowania z krztuszącym się dzieckiem
POWYŻEJ PIERWSZEGO roku życia.

Jeśli dziecko kaszle, zachęcaj je do tego. Dlaczego? Kaszel generuje wysokie ciśnienie w drogach oddechowych i może usunąć ciało obce. Jeśli dziecko nie ma odruchu kaszlu lub kaszel nie przynosi pożądanego efektu ale nadal jest przytomne, głośno wołaj o pomoc i wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeśli uderzenia są nieskuteczne (ciało obce nadal nie zostało usunięte), wykonaj uciśnięcia nadbrzusza. 

Technika uderzeń w okolicę międzyłopatkową:
 1. Jeśli dziecko jest małe ułóż je na swoich kolanach głową skierowaną w dół. Jeżeli nie masz takiej możliwości, stań lub klęknij za dzieckiem, obejmij je jedną ręką w pasie i pochyl głową w dół.
 2. Nadgarstkiem drugiej ręki wykonaj 5 energicznych uderzeń między łopatki dziecka.
 3. Po wykonaniu każdego uderzenia sprawdź czy ciało obce nie zostało usunięte.
 4. Jeżeli uderzenia w okolicę międzyłopatkową okazały się nieskuteczne, wykonaj uciśnięcia nadbrzusza.

Technika uciśnięć nadbrzusza:

 1. Stań lub klęknij za dzieckiem.
 2. Obejmij dziecko pod pachami i ułóż pięść jednej ręki na jego brzuszku (pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym – dolnym brzegiem mostka). Chwyć ją drugą ręką i wykonaj energiczny ruch do siebie i ku górze. Czynność tę wykonaj 5 razy.
 3. Po wykonaniu uciśnięć nadbrzusza sprawdź, czy ciało obce nie zostało usunięte.
 4. Czynności te wykonuj na przemian, aż do usunięcia ciała obcego.


Postępowanie u dziecka
PONIŻEJ PIERWSZEGO roku życia.
 
 1. Usiądź na krześle lub podłodze i ułóż na swej ręce, dziecko leżące na brzuchu, głową w dół.
 2. Podeprzyj głowę dziecka, opierając kciuk z jednej strony żuchwy i dwa palce z drugiej.
 3. Wykonaj do 5 energicznych  uderzeń nadgarstkiem między łopatki.
 4. Sprawdź, czy ciało obce nie zostało usunięte. Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową okazały się nieskuteczne, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej.
 5. Obróć dziecko na plecy, głową skierowaną w dół i wyznacz miejsce jak do uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji.
 6. Wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej.
 7. Czynności te wykonuj na przemian, aż do usunięcia ciała obcego.

Pamiętaj, że każde zadławienie wymagające uciśnięć nadbrzusza czy klatki piersiowej powinno być skonsultowane z lekarzem. Zawsze istnieje możliwość, że małe fragmenty przedmiotu mogły pozostać w drogach oddechowych, co może doprowadzić do wielu powikłań, natomiast uciśnięcia nadbrzusza mogą spowodować obrażenia wewnętrzne.

Co zrobić kiedy powyższe metody nie poskutkowały i dziecko straciło przytomność?
 1. Jeśli dziecko z niedrożnymi drogami oddechowymi jest nieprzytomne połóż je na twardej, płaskiej powierzchni.
 2. Jeżeli do tej pory nie wezwałeś pomocy zrób to!
 3. Rozpocznij resuscytację krążeniowo - oddechową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz